Johnny Suchý: Talent je pouze zlomkem úspěchu a všechno je dáno tím, kolik času jsme ochotni umění obětovat

Tvorba Johnnyho Suchého vyniká detailním zpracováním a propracovaným stínováním. I když se kresbě věnuje pouze ve svém volném čase a jak sám tvrdí, nemá žádné formální umělecké vzdělání, již si dokázal vytvořit svůj osobitý umělecký styl. Posuďte sami.

Řekněte nám prosím něco o sobě a o své umělecké dráze.
Začal bych asi tím, že je mi 23 let, jsem svobodný a ve volném čase rád hraji na kytaru, poslouchám hudbu, kreslím, kutím a věnuji se počítačům. Co se týče mojí umělecké dráhy, tak bych chtěl podotknout, že nemám žádné výtvarné vzdělání a jsem převážně samouk, používající metodu pokus-omyl. Díla tvořím většinou pro sebe a svoje známé. Nikdy jsem netvořil s vědomím nějakého zisku. Dělám prostě to, co mě baví.


Čas
Zdroj obrázku: archiv Johnnyho Suchého

Kdy jste začal kreslit a tvořit svá první díla?
Již odmalička jsem měl rád animované seriály a bavilo mě kreslit různé komiksové postavičky. To byl podle mě dobrý základ k procvičení se v dané technice. V pozdějších letech jsem upustil od komiksové tvorby a začal se více zaměřovat na kreslení portrétů lidí.Pracujete jako freelance, nebo jste zaměstnaný?
Aktuálně jsem po několikaletém studiu čerstvě zaměstnaný.

Kreslíte převážně tužkou. Lákají Vás i nějaké další techniky?
Tužka je pro mě základní způsob vyjádření se, avšak poslední dobou zkouším používat více barev, a to v podobě pastelek či akvarelů. Většinou moje výsledky nejsou až tak dobré jako s tužkou, ale snažím se na tom pracovat.


Proces tvorby kresby Čas
Zdroj obrázku: archiv Johnnyho Suchého

Co se Vám na této práci nejvíce líbí?
Nejvíce se mi líbí možnost svobodně vyjádřit svoje pocity, myšlenky, chmury. Je to pro mě uklidňující činnost, kterou mám opravdu rád.

Z některých Vašich kreseb dýchá motiv plynutí času, pomíjivosti krásy a lidského života, na mladého člověka témata až nezvyklá. Kde nacházíte nové nápady, inspiraci pro svoji tvorbu?
Většina mé tvorby je o působení vnějších, ale i vnitřních vlivů na člověka. Snažím se pomocí jednotlivých symbolů vyjádřit různé pocity, nálady, vlastnosti, a to jak ty pozitivní, tak i negativní. Inspiraci hledám v každodenních situacích ať už ve škole, doma nebo v práci. Dále pak čerpám většinou z internetu a občas se snažím jednotlivé detaily prodiskutovat se svými blízkými.

V hlavě lásku, v očích svobodu a v patách smrt
Zdroj obrázku: archiv Johnnyho Suchého

Co nebo kdo Vás v umění ovlivnil? Máte nějakého oblíbeného umělce? Která umělecká díla Vás zaujala v poslední době?
Myslím, že nejvíce mě ovlivnili a ovlivňují lidé kolem mě, ať už je to rodina či kamarádi. Zpětná vazba je pro mě to nejdůležitější, co mi dává motivaci a sílu pokračovat v tom dál. Co se týče oblíbených umělců, mám jich více, ale pokud mám jmenovat, tak rozhodně Leonarda da Vinci pro jeho dokonalou anatomickou kresbu a všeobecnou uměleckou všestrannost. Dále pak Salvadora Dalího pro jeho surrealistickou tvorbu a na závěr Alfonse Muchu, jenž je podle mě nejlepší český výtvarník.

Co byste doporučil všem začínajícím umělcům?
Nebát se toho a kreslit vždy, kdy to jen jde. Nemám rád, když lidé neustále opakují, že na to nemají talent. Ten je pouze zlomkem úspěchu a všechno je dáno tím, kolik času jsme ochotni tomu obětovat. Což ostatně platí naprosto v jakékoliv jiné lidské činnosti. Já sám se snažím pomáhat všem začínajícím umělcům.

Kombinujete digitální techniky s těmi tradičními? Pokud ano, z jakého důvodu?
Jedinou digitální techniku, kterou používám, je případná lehká korekce fotografií mých děl. Nevlastním totiž natolik kvalitní skener a snažím se odstranit případné nedostatky, které vzniknou při focení.

Máte při tvorbě svůj proces? Jaký?
To záleží na tom, v jaké náladě a stavu se právě nacházím. Někdy je to spontánní reakce a někdy je to měsíc plánování a příprav. Pří druhé jmenované variantě nejčastěji začínám návrhem rozložení jednotlivých symbolů, které vyjadřují dané téma/myšlenku. Dále pak přichází proces hledaní vhodných modelů (většinou internet) pro finální vyhotovení kresby. Samozřejmě při jakékoliv mojí tvorbě nesmí chybět poslech hudby.


Bez názvu
Zdroj obrázku: archiv Johnnyho Suchého

Můžete nám říci více o svých posledních projektech? Jaké tvorbě se věnujete nyní? Jaké byly Vaše nejzajímavější projekty?
Jak už jsem uvedl výše, tak moje poslední projekty se většinou zaměřují na působení různých vlivů na člověka. Rád připisuji ke svým kresbám názvy či citáty, které podle mě doplňují celkový dojem z díla. Jinak aktuálně pracuji na vyhotovení kresby s názvem Láska, což není vůbec jednoduché téma na vyjádření. Každý si totiž pod tím pojmem představí něco jiného a já se snažím najít nějaký vhodný kompromis. Pokud jde o vyjmenování mých nejzajímavějších projektů, tak já sám nedokážu zhodnotit, které jsou zajímavé a které ne. To ať posoudí lidé.

Jaké jsou Vaše plány v tomto roce a do budoucna?
V tomto roce bych se chtěl pokusit dokončit moji první kolekci. Ta bude obsahovat celkem 4 kresby, z nichž už jedna je hotová (Čas). Všechny obrazy budou mít stejný formát i styl provedení. Jmenovitě se budu zabývat tématy jako láska a svoboda. Název posledního díla kolekce neprozradím, protože je stále ve fázi příprav. Ohledně budoucnosti nemám žádné konkrétní plány, ovšem potěšilo by mě, kdyby se moje kresby dostaly do širšího povědomí lidí.

Autor: Jarmila Kacerlová
LinkedIn

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *