Khalia: Mám to štěstí, že jsem dítě, které nikdy nepřestalo kreslit

Mladá umělkyně Khalia ví, že žádný učený z nebe nespadl a že pro úspěch je třeba na sobě pracovat. Její píle však začíná nést ovoce – kromě nových zakázek její tvorbu obdivují tisíce fanoušků na celém světě. Co odpověděla na moje otázky?

Řekněte nám prosím něco o sobě a o své umělecké dráze.
Mé reálné jméno je Klára, ale už léta vystupuji pod přezdívkou Khalia, kterou jsem začala používat jako umělecké jméno. Miluji přírodu, zvířata, fantazii a svobodu, což se velmi odráží v mé tvorbě. Hodně si stojím za svým, jsem realistická a věřím si. To je asi důvod mých úspěchů, čímž se odlišuji od svých čerstvě plnoletých vrstevníků. Řada lidí v mém věku „paří“ nebo chodí po hospodách, ale já radši večer strávím s tužkou v ruce nebo tabletem v klíně.


Zdroj obrázku: archiv Khalia

Jste umělec – samouk nebo máte formální umělecké vzdělání?
Naprostý samouk. Letos mne čeká maturita a po gymnáziu pravděpodobně vysoká škola s humanitním zaměřením. Sice jsem měla tendence svým umem obohatit zdi nějaké čistě umělecké školy, ale po zhlédnutí prací místních studentů mi došlo, že se ke studiu něčeho takového vůbec nehodím. Navíc bych se cítila svázaně. Jako mladší jsem strávila pár let ve výtvarném kroužku, ale nikdy jsem nezpozorovala, že bych si odtamtud něco odnesla. Spíš jsem dostala za uši kvůli sebevyjádření, které se příliš vzdalovalo od zadání dané hodiny. Čili vlastní vedení mě zatím posouvá nejdál.

Jak byste popsala svůj styl?
Přiznávám, že jsem momentálně ve fázi hledání toho správného stylu, protože jsem svou tvorbu začala brát vážně a zpeněžovat teprve před několika měsíci. U mě je jasné, že se specializuji na zvířata s nádechem fantasy, ale stále kolísám na pomezí realismu a „pohádkového“ digitálního stylu typu obrys, barva a pár stínů. Možná je to proto, že je to styl rychlý. Když si chce člověk školou povinný trochu přivydělat, je to ta nejefektivnější možnost. Velmi ráda bych časem ten fantasy styl s tím realistickým sloučila.


Zdroj obrázku: archiv Khalia

Kdy jste začala kreslit a tvořit svá první díla?
Vášnivě a bezhlavě jsem propadla kreslení, když mi bylo asi 8 let. Tehdy přišel pro mě největší zlom, s tužkou a papírem jsem i usínala. Rozpoutalo to mé pobláznění filmy od studia Walta Disneyho. Tenkrát jsem se definitivně rozhodla, že svůj život zasvětím umění.

Co se Vám na této práci nejvíce líbí?
Že mohu pracovat, kdykoliv se mi zachce. Lidé na zakázky většinou nespěchají, a tak má člověk svůj čas a svůj prostor. A já potřebuji spoustu prostoru pro sebevyjádření a toho se mi v žádné jiné práci prakticky nedostane. Proto mám v plánu se věnovat jen tomu, co mohu vykonávat v pohodlí domova, bez jakéhokoliv omezení, příkazů, zákazů…


Zdroj obrázku: archiv Khalia

Vaše zvířata a fantasy tvorba jsou velmi realistické. Neplánujete věnovat se i jiným motivům?
Plánuji naučit se malbu digitálních krajin. To ale jen z důvodu, že si chci vylepšit svá zvířecí díla. Zjistila jsem, že pozadí udělá na člověka často mnohem větší dojem než postava samotná. Občas si ještě procvičuji i lidskou anatomii, ale jsou to jenom pokusy, které nikde nezveřejňuji, byť jsou vcelku pěkné.

Co nebo kdo Vás v umění ovlivnil, ať už v tradiční nebo digitální podobě? Máte nějakého oblíbeného umělce? Která umělecká díla Vás zaujala v poslední době?
Nejdřív rozhodně Disney. Tohoto stylu jsem se držela léta a i dnes si občas něco takto načrtnu. Ty filmy mi poskytují mnoho inspirace a jsem ráda, že díky tomu ta dětskost a hravost dýchá i z mých realistických obrázků. Dále mi velmi pomáhají lidé, kteří jsou na YouTube vlastníky kanálů jako např. Sycra, Scott Roberson nebo Andrew Price.

Co Vás inspiruje?
Lidé, jejichž styl je velmi podobný tomu mému. Jsou většinou starší, známější a zkušenější než já, takže jsou pro mě velikou motivací. Také se často inspiruji lidmi, které mám ráda, a na základě pocitů s nimi spojených stvořím dílo. Nicméně mezi mé hlavní zdroje inspirace patří hudba, hlavně ta epická, jako např. Two steps from Hell.

S jakými uměleckými materiály ráda pracujete a proč?
Miluji tvořit digitálně, protože tam se dá pracovat v podstatě neomezeně. Alespoň mě nenapadá, co by se dnes vytvořit nedalo. Jenže ne vždy má člověk po ruce notebook a tablet, takže v druhé řadě určitě boduje tradiční kresba. V poslední době se hodně přátelím s bílým perem a pastelkami. Krásně se tak dá pocvičit realistická tvorba. Digitál ty dovednosti už jen podtrhne.

Co byste doporučila všem začínajícím umělcům?
Tvořte. Kreslete, malujte, ale hlavně nikdy nepromarněte ani jednu minutu. Když ostatní vidí na obloze letadlo, vy musíte dokázat vidět draka. Žádný učený z nebe nespadl – talent je 1 procento, ale těch zbylých 99 je píle. Dřina, pot a slzy. Ale stojí to za to. Když jsme malé děti, umíme nakreslit cokoliv. Požádejte pětileté dítě, ať vám nakreslí žirafu nebo raketoplán – udělá to. Později nás tohle sebevědomí opouští a většina z nás zakrní, tvořit přestane. Já mám asi to štěstí, že jsem dítě, které nikdy nepřestalo kreslit.


Zdroj obrázku: archiv Khalia

Kombinujete digitální techniky s těmi tradičními? Pokud ano, z jakého důvodu?
Vzhledem k tomu, že můj skener kvalitu tradičních děl značně degraduje, žádný obrázek se poté menší úpravě nevyhne. Jedná se ale pouze o dodání kontrastu, jasu, doladění barevných tónů a podobně. Jinak techniky více nekombinuji.

Existují nějaké techniky, kterým byste se chtěla věnovat více?
Rozhodně ano. Mrzí mě, že jsem ještě nezkusila tvorbu například křídami. Barvy a štětce mě nikdy nějak zvlášť nelákaly, ale určitě by to byla zajímavá zkušenost. Možná bych sama sebe překvapila.

Máte při tvorbě svůj proces? Jaký?
Můj proces je složitý a zdlouhavý, ale myslím, že se nijak zvlášť neliší od postupů jiných umělců. Napřed musí přijít nápad, myšlenka, pocit. Poté přijde na řadu dlouhý proces přemýšlení nad celkovou kompozicí až po detaily. A až po tom všem začnu formovat všechno na papír. Ať už se chystám na tradiční dílo nebo digitální, náčrt vždy musím mít na fyzickém papíře. Přijde mi to pohodlnější.

Můžete nám říci více o svých nejnovějších projektech? Jaké tvorbě se věnujete nyní? Jaké byly vaše nejzajímavější projekty?
Nejvíce hrdá jsem asi na jeden z posledních realistických digitálů a to je dílo s názvem „Bratrská láska“. Jedná se o malbu dvou koťat, kterou jsem na objednávku vytvořila pro jednoho moc hodného pána z Ameriky, říkejme mu pracovně Paul. Pár měsíců po uveřejnění mého díla jedno z koťat zemřelo, ze zcela neznámé příčiny. Paula to velmi zasáhlo a den po smrti kocourka napsal na mou deviantART stránku, kolik pro něj má tvorba znamená. Obraz si vytiskl a nyní mu visí doma na stěně. To je si myslím, sen každého umělce. Viset na něčí zdi a vepsat se do něčího srdce.
Nyní mám rozpracováno několik zakázek na větší formáty, draka na A2 a také mandalu na tentýž formát. Mandaly pro mě nejsou tak úplně typickým tématem, ale pokud je to pro známé, nemám problém prakticky s žádným motivem.


Zdroj obrázku: archiv Khalia

Jaké Vaše dílo mělo největší úspěch?
Můj realistický ledňáček. Na deviantARTu se v mé galerii pyšní téměř 300 komentáři a zanedlouho překročí hranici 4000 zobrazení. Ale úspěch sklidilo a sklízí i několik dalších starších prací, např. Lví oko. Někdy mě překvapuje, co lidi zaujme. Já osobně se svými realistickými prvotinami nejsem úplně spokojená. Nicméně druhým se to líbí, takže jsem poctěna.

Jaké jsou Vaše plány v tomto roce a do budoucna?
Úspěšně opustit gymnázium a konečně se ponořit do všeho, na co dosud nebyl čas. Píšu i fantasy knihu, podle které později namaluji komiks. Hlavně jsem zvědavá, kam se zase po nějaké době posunu, jelikož zatím se mi velice daří ve všech oblastech. Myslím, že skutečně je na se co těšit, protože já se těším moc.

Autor: Jarmila Kacerlová
LinkedIn

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *