Marek Uhlíř: Malování mi dává větší svobodu ve tvorbě

S Markem Uhlířem se známe již od dob studií. Dříve měl nakročeno do filmu – díky své škole, Filmové akademii Miroslava Ondříčka v Písku, ale osud Marka zavál ke klasické tvorbě – k malování. Letos jste si mohli jeho tvorbu prohlédnout v domě u Fausta, aktuálně vystavuje na výstavě Samorosti v experimentálním prostoru NoD v Dlouhé.

Marku, jaké byly Tvé umělecké začátky, jak jsi se dostal k malbě?
Maloval jsem od malička. Poté jsem šel na filmovou školu do Písku, protože jsem chtěl tvořit, a nakonec jsem skončil u malby, protože si myslím, že tam je větší svoboda ve tvorbě. Film dělá víc lidí dohromady a tím pádem výsledek každý nějak ovlivňuje. Obraz si maluje celý člověk sám, to mi víc vyhovuje.

Co tvoříš nejraději?
To je různé. Vždy si najdu nějakou inspiraci, co zrovna mne zajímá. Teď mne zajímala například magie, ale jsou to spíše abstraktní obrazy.

V dětství jsi také tvořil abstrakce nebo ses k abstrakci dostal postupně?
Ano, dřív jsem tvořil hlavně abstrakci nebo karikaturu, ale nikdy to nebylo nic reálného, vždy jsem si svoji tvorbu nějak přizpůsobil.

Jak bys popsal svůj styl?
Geometrická abstrakce.

Jak vybíráš barvy?
Ohledně barev nemám přesnou představu, barvy řeším až v průběhu malování. Někdy mám s barvami velké dilema, dříve jsem si to vyfotil a vybarvil zkusmo v počítači.

Co tě v malbě a kresbě ovlivnilo?
Hodně mne ovlivnil surrealismus, hlavně Dalí. Také mne inspiruje hudba a sleduji současnou malbu dnešních mladých umělců, líbí se mi Kupkův styl abstrakce nebo třeba Mondrian a sleduji historii abstraktní malby. V poslední době mne v abstraktní malbě zaujal také malíř Herbert Bayer.

V mé tvorbě mne mimo jiné ovlivnily i tyto dvě knížky. První byla knížka o runách a druhá se jmenovala Božská magie, která pojednává o hermetismu. Hermetismus pochází z Egypta a je to druh esoterismu a současně filozofie a znamená počátek duchovna, jeho myšlenky se přenesly do ostatních náboženství.

Co je v té knížce zajímavé, je, že v té době lidé viděli hodně dopředu. Například odhadli, že hmota se skládá z částic: přitom na atomy se přišlo mnohem později, ale již v té době formulovali své myšlenky.

Také do svého posledního obrazu bych chtěl vložit myšlenky hermetismu. Název hermetismus je odvozen od slova Hermes, dodnes se neví, jestli to byla skutečná postava, nebo fiktivní. Ale k hermetismu se váže počátek astronomie, alchymie, počátek filozofie. Je to celé zahalené tajemstvím.

I z této inspirace jsem navštívil alchymistickou dílnu v Haštalské ulici v Praze z doby Rudolfa II. V této době byla Praha centrum magie. Dílna se náhodou našla v roce 2002 po povodních, kdy se v jejím místě propadla země. Kromě prohlídky prodejny a další místnosti (dříve lékárny) nabízí i lektvary mládí, původní receptury se našly ve zdech. Za knihovnou můžete projít tajný vchod do alchymistické laboratoře.

Přemýšlel jsi o studiu umělecké školy?
Rád bych, ale myslím, že je pozdě :-). Nechce se mi už chodit do školy, kdyby mi bylo 20, přemýšlel bych o ateliéru malby. Tvůrčí práce mne naplňuje. Když dělám něco jiného, tak s tím většinou bojuju a říkám si, že to nemá smysl.

Rozmýšlíš si, co budeš tvořit, nebo tvoříš spontánně?
Přemýšlím dopředu, ale dílo dotvářím i během malování.

Předtím hledám ten správný impuls, dělám si náčrtky a obrysy tužkou, vše poté překreslím na plátno. Ideální je, když mám na malbu více času a můžu nad tím přemýšlet.

Co maluješ nejraději?
Na to nemám jednoznačnou odpověď. Buď maluji téma, které mne zajímá – teď je to například magie – magická abeceda. Našel jsem dvě abecedy mágů z 15. století, z těch vycházím a dotvářím si vlastní design.

Obraz Sator, který jsem prezentoval na přehlídce nezávislého výtvarného umění Samorosti, vychází z magického čtverce, který byl nalezen v Pompejích, ale nachází se i jinde na světě a sloužil k magickým účelům.

Nebo obraz odráží můj pocit ze života. V době, kdy jsem tvořil písmena, jsem byl ve stresu, měl jsem pocit, že se na mne valí spousta informací, tak jsem ten pocit přetvořil do hromady písmen.

Díky knížce o runách jsem se dostal k magii a k magické abecedě.

Předposlední obraz, který jsem namaloval, je UFO – kryptogram. Obraz Sator umístěný na výstavě Samorosti je také tvořen jako kryptogram. Kryptogram je čtverec, který se dá číst všemi směry, taková hádanka složená z písmen.

Svůj první kryptogram jsem stvořil z historických podkladů. Ta abeceda sloužila komunikaci s vyššími bytostmi: anděly. V obrazu jsem navázal komunikaci s UFO, zkouším, jestli magie funguje, nebo ne. Jak jsem si o ní četl, tak jsem si říkal, že nejlepší bude, když si to člověk vyzkouší sám. Člověk si představuje, v čem lidé dříve žili: věřili magii a v té době to brali jako skutečnost.


Fotografie: Jarmila Kacerlová, výstava Samorosti v experimentálním prostoru NoD

Jaké s tím máš výsledky?
Občas se člověku stane pár věcí a říká si, jestli to s tím souvisí.

Jaké byly tvé největší úspěchy?
Nejvíc si cením výstavy na ArtPrague, kde jsem měl v domě u Fausta vystaveno 7 obrazů.

Marku, mohl bys popsat 2 svá díla:

En Sof
Vychází z hebrejského nápisu En Sof. V kabale znamená „nekonečné světlo před stvořením“. Je to něco, co člověk nemůže poznat, přirovnáváme to k bohu, ale nemá to jakoukoli podobu. Pro toto dílo mne inspirovala knížka o kabale.

Flow
Vychází z  mého pocitu existence. Znamená to plynutí času, života. To byl můj prvotní pocit, když jsem přemýšlel, jakou tomu dát formu. Původně jsem zamýšlel namalovat tam i písmena, ale během malování zbylo jen písmeno „F“.

Hvězda symbolizuje počátek, ze kterého vycházejí plameny, které se transformují v ptáky. Transformace hmoty. Ti ptáci jsou dost podobní plamenům – jde jen o takové naznačení. Potom obraz symbolizuje proudění energie.

Kolik času Ti zabere 1 kresba?
Čistě malování mi zabere tak týden, ale předchází tomu i 14 dní nebo déle rozmýšlení, než začnu.

Kdy a kde maluješ nejraději?
Rád maluji během dne. Mám na malování své oblíbené místo, a tou je moje pohovka. Často při malování poslouchám různou muziku, nejčastěji starej rock nebo house.

Co bys doporučil lidem, kteří se chystají na uměleckou dráhu?
Malujte. Po nějaké době zkuste vystavit své obrazy na společné výstavě, dodá vám to impuls. A vždy člověka potěší, když to někoho zajímá. Kdybych maloval jen pro sebe, asi by mne to brzy přestalo bavit.

Jak trávíš volný čas?
Nejraději se svým 6letým synem, rád také jezdím na výlety, zahraju si tenis nebo podniknu výlet na kole.

Jaké jsou tvoje plány do budoucna?
Malovat, vystavovat, navázat spolupráci s galerií, která by mne zastupovala. Rád bych vystavoval i v cizině a věnoval se pouze malování.

Autor: Jarmila Kacerlová
LinkedIn

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *