Radek Šmach: Nejsem „projektový malíř“, mým favoritem je spontánnost

Tentokrát jsem měla to potěšení objevovat kořeny tvorby umělce Radka Šmacha. Jeho obrazy vznikají v každodenní meditační praxi, kdy improvizacemi zachycuje vlastní pocity. Jak sám říká, líbí se mu „materializovat“ svoji vnitřní radost a pocity a tvořit bez ohledu na očekávání ostatních. Sympatický je na Radkovi zvláště jeho přístup „Již cesta je cíl“, který dovoluje tvorbu si užívat a tvořit z vlastního přesvědčení bez ohledu na konvence.

Řekněte nám prosím něco o sobě a o své umělecké dráze.
Vystudoval jsem marketing, pracoval v rádiu a poté si založil firmu s webdesignem a internetovým marketingem. Malování se věnuji teprve pár let, a to pod vedením akademických malířů Petra Rašky a Mimozy Botsin. Své první plátno jsem pokřtil teprve loni. Věnuji se geometrické abstrakci a abstraktnímu expresionismu.


Tyrkysová abstrakce
Zdroj obrázku: archiv Radka Šmacha

Pracujete jako freelance, nebo jste zaměstnaný?
Mám to štěstí, že můžu malovat jen tak pro radost a nebýt závislý na tom, jestli se nějaký obraz prodá.

Jaké jsou Vaše hlavní techniky? Malujete i olejem na plátně?
Na olej se teprve chystám, až na jednu výjimku je vše akrylem. Právě jsem dodělal ateliér, kde bych chtěl začít experimentovat s olejem a kombinovanou technikou.


RC183
Zdroj obrázku: archiv Radka Šmacha
Co se Vám na této práci nejvíce líbí?
Líbí se mi právě to, že to není práce. Líbí se mi samotný proces tvorby, při které se „materializuje“ má vnitřní radost. Potěší mě, když v mysli lidí, kteří zhlédnou můj obraz, vyvstane pozitivní pocit či dojem a řeknou si jen tak pro sebe: „hm…“.


Pod hladinou
Zdroj obrázku: archiv Radka Šmacha

Kde nacházíte nové nápady, inspiraci pro svoji tvorbu?
Inspirace se spontánně vynořuje z každodenní meditační praxe. Některé přípravné skici vznikly přímo v meditaci a i dnes, když se zadívám na výsledný obraz, dostávám se v okamžiku do stejného meditačního stavu, ve kterém obraz vznikl. U většiny obrazů nemám žádnou počáteční představu. Nechávám jen tak ruce, aby malovaly, co skrze mě proudí.


Orange Strip
Zdroj obrázku: archiv Radka Šmacha

Co nebo kdo Vás v umění ovlivnil? Máte nějakého oblíbeného umělce? Která umělecká díla Vás zaujala v poslední době?
Když se postavím před obrazy Františka Kupky, naskočí mi husí kůže a mráz mi běhá po celém těle. Další, před kým se skláním, je Vasilij Kandinskij, Mark Rhotko a inovátoři, kteří posunuli hranice, Jackson Pollock a Gerhard Richter.

Vnímáte v umění nějaké trendy?
Obecně se snažím nesledovat trendy. Trendy jsou pro stáda, která vede pastýř, a já na ty pastýře moc nejsem… Každý z nás je jiný, měl by jít svou cestou, která je pro něj tou nejlepší.

Poslední dobou mám pocit, že stále více lidí se přehnaně snaží přijít s něčím novým a maximálně šokujícím jen pro to, aby si jich někdo všiml a řekl jim, jak jsou skvělí. Bohužel ve své urputné snaze zapomínají dát do díla něco ze sebe nebo nenechají projevit svou múzu. Taky kroutím hlavou nad tím, jak se dnes nafukují umělecké bubliny a tvrdí se, že bublina nemůže splasknout. Marketing se dnes zneužívá už i v umění.


AS128
Zdroj obrázku: archiv Radka Šmacha

Co byste doporučil všem (začínajícím) umělcům?‘
Sám bych se nazval začínajícím… Myslím si, že by si každý měl najít svou cestu a tvořit tak, jak to cítí, a neohlížet se na to, co si myslí ostatní. Důležité je dát do toho radost nebo další přítomné emoce. Nenutit se a nechat to volně plynout. Taky bych odstranil všechna očekávání. Cesta by měla být cíl.

Máte při tvorbě svůj proces? Jaký?
Ani ne, spontánně začnu a sám sleduji, co vzniká. Nikdy předem nevím, co chci namalovat. Je to proces, který jen tak plyne skrze mne. Rád experimentuju s něčím jiným než štětcem.

Pokud přijde na řadu geometrická abstrakce, tak tam začínám skicou v meditaci, kterou pak přenesu na plátno. Důležitý je pro mě stav mysli, ve kterém maluji.


TM512
Zdroj obrázku: archiv Radka Šmacha

Můžete nám říci více o svých posledních projektech? Jaké tvorbě se věnujete nyní? Jaké byly vaše nejzajímavější projekty?
Nejsem „projektový malíř“, mým favoritem je spontánnost. Dělám, co mě baví, a nemyslím na to, proč bych to měl dělat. Nepotřebuji sobě ani ostatním nic dokazovat a skrze obrazy něco sdělovat nebo na něco reagovat.

Nedávno mě potěšila kurátorka Katherine Henning, která zařadila obraz „Composition AF556“ do kolekce SAATCHI ART SELECTS: „New Abstract Expressionists“. Později se v Op-Artovém výběru objevil i další můj obraz, tentokrát z geometrické abstrakce.


AF556
Zdroj obrázku: archiv Radka Šmacha

Jaké jsou vaše plány v tomto roce a do budoucna?
Mým celoživotním plánem je nemít žádný plán a dělat věci, které se objevují před nosem, přinášejí radost a ze kterých mám dobrý pocit.


Red Sun
Zdroj obrázku: archiv Radka Šmacha

Autor: Jarmila Kacerlová
LinkedIn

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *