Tamara Dostálová: Chci, aby se k mým obrazům lidé vraceli a nechali se strhnout jejich dramatičností

Pro Tamaru Dostálovou je umělecká tvorba vášní – kreslí již od 14 let a nyní se věnuje grafickému designu a ilustraci profesionálně. Jak ale sama říká, umění se nedá dělat pro peníze, pokud má umělec tvořit svobodně a podle vlastních pocitů. Velká svoboda a expresivita je v její tvorbě vidět, právě díky tomu její díla působí neotřele a mají svůj vlastní osobitý styl, který vzbuzuje různé emoce, rozhodně ale nenudí.

Řekněte nám prosím něco o sobě a o své umělecké dráze.
Nikdy jsem si nepředstavovala, že se budu zajímat o výtvarné umění. K této myšlence mě přivedla až učitelka na ZŠ, která u mě asi ve 14ti letech objevila talent a doporučila mi pokračování na střední škole s výtvarným zaměřením. Až v této době jsem začala s intenzivní průpravou, kdy jsem navštěvovala ateliér Miloše Kříže v Brně. Pomohl s technikou a díky svému přístupu jsem si začala postupně vytvářet vlastní výraz. Po neúspěšném hlášení se na AVU jsem na chvíli výtvarno opustila, ale netrvalo dlouho a opět jsem se na tuto kolej vrátila, protože si zkrátka nedovedu představit, že bych v životě dělala něco jiného. Musím ale říct, že ta pauza mi v mém tvůrčím vývoji prospěla.


Bowie sketch
Zdroj obrázku: archiv Tamary Dostálové

Jak byste popsala svůj styl?
Můj styl by se dal rozdělit na mnoho období. Velice dlouho jsem se zabývala klasickou grafikou a kresbou, štětec v rukách se mi vyloženě příčil, ale postupem času jsem si našla vztah i k malbě. A řekla bych, že se teď věnuji především jí. Preferuji kombinaci technik.

Kdy jste začala kreslit a tvořit svá první díla?
Se samostatnou tvorbou jsem začala někdy v 18 letech, ale všechny obrazy z té doby jsem buď vyhodila nebo přemalovala. Neřekla bych, že by byly tak špatné, ale zkrátka jsem se na ně už nemohla dívat.

Kdy jste začala pracovat v umělecké oblasti?
V umělecké oblasti v podstatě pracuji od 14 let, protože od té doby tvořím a hledám si cestu. Jinak se to ani dělat nedá. Člověk nemůže dělat volnou tvorbu pro peníze. Možná bych totiž umřela hlady. Jsou měsíce, kdy nemáte na nic náladu a nic vás nenapadne a nic se s tím hlavně nedá dělat. Musíte jen čekat, až vás inspirace zase osvítí.


Zdroj obrázku: archiv Tamary Dostálové

Jste zaměstnaná nebo na volné noze? Co se vám na této práci nejvíce líbí?
Jsem na volné noze, ale živím se grafickým designem a ilustrací. Jak jsem už říkala, tohle je citová záležitost, nikoli ekonomická. Líbí se mi především volnost. Člověk je sám za sebe. Nikomu se nemusí zodpovídat, na nikoho nemusí dělat dojem. Zkrátka děláte, co uznáte za vhodné, a beztrestně vyjadřujete, co cítíte. Nikdo jiný nemá takovou vnitřní svobodu jako umělci.

Co nebo kdo vás v umění ovlivnil, ať už v tradiční nebo digitální podobě? Máte nějakého oblíbeného umělce? Která umělecká díla vás zaujala v poslední době?
Ano a je jich opravdu mnoho. Určitě Michelangelo svým dokonalým citem pro objem. Hieronymus Bosch svojí jedinečnou osobností. Jean Michel Basquiat svou expresionistickou poetikou. Egon Schiele svou provokativností a zvláštním stylem kresby, Václav Stratil svým životním postojem, Vladimír Kokolia…, je jich mnoho. V digitální tvorbě má můj veliký obdiv polský umělec Klaus Wittman. Co se týče mých návštěv galerií za poslední dobu, musím říci, že mě velice zaujala tvorba Bohuslava Reyneka. Po zhlédnutí jeho výstavy jsem litovala, že se mu dříve nevěnovalo více pozornosti.

Co vás inspiruje?
Inspirací jsou pro mě lidé a různé životní situace. Protože to je reálný život. Krajinka, ať je sebekrásnější, nikdy nebude mít takovou sílu jako například hloubka lidských očí. Ve své tvorbě mi jde především o emoce a osobitost. Chci, aby se k mým obrazům lidé vraceli a nechali se strhnout jejich dramatičností.


Catholic Circus
Zdroj obrázku: archiv Tamary Dostálové

S jakými uměleckými materiály ráda pracujete a proč?
Nejraději mám grafit, uhel, olej a akryl. Nedávno jsem objevila kouzlo spreje a musím říci, že to mě to začalo opravdu bavit, ale přírodní uhel je pro mě asi odjakživa číslo jedna.

Kombinujete digitální techniky s těmi tradičními? Pokud ano, z jakého důvodu?
Osobně jsem schopná zkombinovat všechno a proč ne? Když potřebuji vyjádřit, co chci, nebráním se ničemu.

Existují nějaké techniky, kterým byste se chtěla věnovat více?
Ve výsledku většinou zkombinuji mnoho technik dohromady, nemám tedy žádného kandidáta na post jedničky mezi svými výtvarnými technikami. V momentální situaci dávám více přednost malbě.


Funeral Flower
Zdroj obrázku: archiv Tamary Dostálové

Máte při tvorbě svůj proces? Jaký?
Ano, ale nemyslím si, že by byl nějak zvláštní či ojedinělý. Většinou si skicuji a následně vycházím z mých studií. Jsou ale dny, kdy si vezmu jen barvy a plátno a začnu dělat, co se mi právě zrodilo v hlavě, a to mám nejradši. Hlavně u toho musí znít hudba a nikoho nechci vidět (úsměv).

Můžete nám říci více o vašich posledních projektech? Jaké tvorbě se věnujete nyní? Jaké byly vaše nejzajímavější projekty?
Myslím, že každá věc, kterou dělám, je zajímavá, jinak bych to nedělala. Ale momentálně jsem zabraná do série obrazů na téma válka. Mám v plánu vytvořit opravdu velkou sérii obrazů, která bude vyprávět několik příběhů. Moc se na to těším. Chci to uchopit samozřejmě svým ojedinělým způsobem. Synchronně s tímto mým osobním projektem pracuji na sérii obrazů s folklórní tématikou, což je práce na zakázku.


Iraqui women
Zdroj obrázku: archiv Tamary Dostálové

Vyberte si jedno dílo a vysvětlete svoji tvorbu, prosím.
Nevím, zda se dá nějak vysvětlit či definovat výtvarná tvorba, ale dobře. Jak jsem už řekla, momentálně mým hlavním způsobem vyjádření jsou koláže. Ráda vytvářím absurdní výjevy a používám k tomu vše, co mám po ruce, protože to k mému umění zkrátka patří. Když nemám čas nebo peníze na nákup pláten či čistých archů papírů, zkrátka rozřežu krabici a maluji na ni. Myslím, že je to také celkem účinný způsob recyklace. Nerada bych popisovala nějaké své konkrétní dílo, protože ke každému obrazu přistupuji trochu jinak, ale důležitý je výsledek. Když lidi mé obrazy přitáhnou vím, že jsem udělala dobře. A nezáleží na tom, zda je to olej na plátně nebo sousoší z míchaných vajíček a šunky. Spousta lidí považuje moji tvorbu za depresivní, ale já osobně bych ji nazvala jen emotivní. Dokáže v lidech vyvolat mnoho pocitů a tak to má být. Nechci, aby to někoho přivedlo k pláči či spánkovému deficitu, ale samozřejmě tohle neovlivním. Moje tvorba je určená lidem, co se nebojí být jiní a svérázní.

Jaké jsou vaše plány v tomto roce a do budoucna?
Já osobně nemám raději nikdy žádné velké plány. Nejsem příliš systematický člověk. Jednoduše počkám, co přijde, ale samozřejmě, když se naskytne nějaká hezká příležitost, jsem ochotná jít jí naproti. Jako nedávno, kdy jsem poznala kouzlo animace, 3D tvorby a především digitální malby. To je cesta, kterou bych chtěla profesně v budoucnu jít. Ale samozřejmě člověk nikdy neví, co ho čeká, a je důležité si užívat a prožívat to, co je teď.

Autor: Jarmila Kacerlová
LinkedIn

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *