Tomáš Němec: V inspiraci moc nevěřím


Tomáš Němec je mladý expresivní malíř, kolem kterého je v poslední době hodně ruchu.  Kromě toho, že pravidelně spolupracuje se stuttgartskou galerií Thomas Fuchs, vystavoval i ve známých pražských galeriích Chemistry Gallery nebo Pokoj s matrací a POP UP Gallery Art Salon S v Tančícím domě. Známé jsou i jeho akce Stůl jednoho kluka a Slavnost, které zorganizoval těsně po skončení vysoké školy.

Čím je Tomáš Němec zajímavý? Nu, je to klasik. Rád maluje s předlohou, protože pouze tak je možné přesně zachytit prostory a barvy. Dlouhou dobu se věnoval malbě francouzské zpěvačky Edith Piaf, na které oceňuje překlápění jejího profesního i soukromého života. Po skončení školy však svou obsesi opustil a začal se věnovat jiným tématům. Kromě oblíbených leknínů vytváří například sérii nebe.

Rozhovor s Tomášem Němcem byl krátký, ale velmi zajímavý. V současnosti pobývá u rodičů na venkově. Maluje v plenéru u rybníka, asi 10 metrů od domu, spolu s panem Kvakem – káčátkem, které mu dělá společnost.


Zdroj obrázku: archiv Tomáše Němce

Na čem momentálně pracujete?

Pravě teď? Myslím, že tak před měsícem jsem přijel sem na vesnici malovat venku, takže víceméně na krajinách u našeho rybníka. Po zimě jsem potřeboval světlo a barvy z plenéru. Těšil jsem se na to. Taky jsem tu našel káčátko – pana Kvaka, takže ještě na jeho portrétech. 🙂


Zdroj obrázku: archiv Tomáše Němce


Zdroj obrázku: archiv Tomáše Němce

Co vás momentálně inspiruje? Někdo konkrétní, nebo svět kolem vás? V minulosti to byla hlavně Edith Piaf.
Z lidí právě nemaluju nikoho, přestože mě nadále inspirují. Chci naplno využít počasí a dostat alespoň trochu světla z venku. V současné době maluji krajiny – sérii pohledů na vodu a na nebe. Nejvíc mě na tom baví možnost přinést trošku světla na své obrazy.


Zdroj obrázku: archiv Tomáše Němce

Někde jsem četl, že:  „Pokud nic neriskujete a děláte jen to, co se od vás očekává, nejste umělec.“ Souhlasíte s tímto výrokem?
Souhlasím s tím, že je třeba riskovat, jinak se nic nenaučíte. Do definice umělce bych se teď nepouštěl.


Zdroj obrázku: archiv Tomáše Němce

Jaký je váš proces při tvorbě? Začnete hned malovat nebo před tím přemýšlíte? Resp. máte nějaké rituály před a po práci?
Maluju teď každý den. Momentálně krajiny, takže se dívám a přemýšlím při práci. Někdy si toho navymýšlím spoustu dopředu, ale potom to stejně dopadne jinak.


Zdroj obrázku: archiv Tomáše Němce

Máte nějaký oblíbený obraz? Či už svůj nebo obraz někoho jiného?
Mám hodně oblíbených obrazů jiných malířů. Svůj teď přesně nevím, snad ho namaluju.
Jeden z mých nejoblíbenějších je určitě obraz kuplířka od Vermeera van Delft. Je jich ale hodně. Momentálně taky často přemýšlím nad obrazem křest od Piera della Francesca.


Zdroj obrázku: archiv Tomáše Němce

Věnujete se kromě malování ještě něčemu jinému?
No, zrovna se starám o tři kačenky. Jinak ani ne.


Zdroj obrázku: archiv Tomáše Němce

A co říkáte na drogy? Používáte, resp. používal jste něco na „nakopnutí“, když vám došla inspirace?
Myslím, že z těchto důvodů nikdy. Témata byla a jsou okolo pořád. V inspiraci moc nevěřím. Nikdy nedošla, nikdy nepřišla. Většinou ta správná témata najdu až u malování.


Zdroj obrázku: archiv Tomáše Němce


Zdroj obrázku: archiv Tomáše Němce

Autor: Samuel Slavkovský

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *